Protez Diş

Protez diş,diş kaybı yaşanması durumunda yapılan uygulamalardır. Ağız ve diş bakımının düzgün bir şekilde yapılması halinde bile bazı durumlarda sorunlar ortaya çıkabilir. Ağız ve diş sağlığı için birçok tedavi uygulaması ve farklı yöntemler bulunmaktadır. Ancak tedavilerin başarısız olması halinde diş kaybı gibi ciddi sorunlar ortaya çıkabilir ve bu gibi durumlarda dişlere protez uygulamasının yapılması gerekebilir.

Diş protezi gibi yöntemlerin diş hekimleri tarafından en son tercih edilen uygulamalar olduğu bilinmektedir. Gelişme gösteren diş rahatsızlıklarına ve şikayetlere çözüm sağlamak amacıyla öncelikle farklı tedavi yöntemleri planlanır. Tedavi yöntemlerinin fayda sağlamadığı durumlarda diş hekimi uzmanları tarafından protez uygulamaları önerilebilir.

Protez Diş Nasıl Yapılır?

Protez diş yapımı, çoğu durumda porselen veya akrilik malzeme kullanılarak yapılmaktadır. Uygulama öncesi hasta detaylı bir muayene ve kontrolden geçer. Özellikle daha önceden diş çekimi yaptıran hastaların sivri kemik çıkıntısı, kırık diş kökü, damak ve dişleri kontrol edilir. Muayene sırasında hekimin ihtiyaç duyması halinde röntgen çekimi de yapılabilir. Muayene sonrası ölçü alınarak diş protezi işlemine başlanır.
Bu uygulamada özellikle alt ve üst çene ölçülerinin alınması önemlidir. Alt çene ve üst çenenin birbiri ile bağlantısı da incelenir. Ölçüler genellikle tek seansta alınır. Ölçülerin alınması ile birlikte dişlerin 3 boyutlu bir kopyası modele aktarılarak hazırlanır. Ayrıca, dişlerdeki orta hat ve gülümseme çizgisi gibi ayrıntılara da dikkat edilerek protez hazırlanır. 
Bu aşamada renk seçimine dikkat etmek gerekmektedir. Oldukça natürel bir görüntü kazandıracak diş rengi seçilir. Daha sonra prova yapılır ve hastaya uyumlu olup olmadığına bakılır. Herhangi bir sorun çıkmadığı durumlarda dişler takılır. Ancak hastayı rahatsız edici bir bölüm veya ayrıntı olduğunda düzeltme işlemine gidilir.

Protez Diş Çeşitleri Nelerdir?

Protez diş çeşitleri oldukça geniş bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır. Hastanın ağız yapısına, beklentilerine ve sahip olduğu çene yapısına uygun protez türü belirlenir ve daha sonra hazırlanır. Sıklıkla kullanılan diş protezi türleri sabit, hareketli ve implant üstü olarak 3 farklı kategoride sınıflandırılır.

Sabit Protez Diş
Sabit protezler ağız içerisine sabitlenerek kullanılmaktadır. Kişi bu protezleri takıp çıkaramaz. Yalnızca tek bir dişin eksilmesi halinde veya birden çok diş eksilmesi halinde uygulanabilir.

Hareketli Protez Diş
Hareketli protezler, takma diş olarak da bilinen ve ağız içerisinde sabit kalmayan protezlerdir. Kişinin günlük olarak temizlemesi gereken bu protezler, diş kaybı sonrası çiğneme veya konuşma sorunlarının ortadan kalkması ve estetik görünüm kazandırma amacıyla yapılan uygulamalardır. 

Total Protezler
Ağız içerisinde doğal bir diş kalmadığı durumlarda yapılan uygulamadır. Çenedeki kemik dokusundan destek alınarak yapılır. Daha çok ilerleyen yaşlarda tercih edilmektedir. 

Parsiyel Protezler
Doğal dişlerin bazılarının bulunması halinde, eksik olan dişlerin yerine yapılan ve takıp çıkarma özelliği taşıyan protezlerdir. Genellikle akrilik malzeme veya tek parça dökümde üretilmektedir. Kroşe tel yardımıyla ana dişlere tutunur. Estetik görünüm nedeniyle çok fazla tercih edilmese de uygulaması yapılan protezler arasında yer almaktadır.

İmmediat Protezler
İmmediat protez, alt ya da üst çenedeki veya her iki çenedeki dişlerin çekilmesi durumunda, diş çekiminin hemen ardından eksik dişlerin ve beraberindeki yapıların yerini alan ve o bölgeye yerleştirilen protezlerdir. 

Diş Üstü Protezler
Ağız içerisinde bir ya da daha fazla diş veya kök olduğunda tercih edilen protezlerdir. Natürel dişlere veya diş köklerine oturur. Çok fazla tercih edilmeyen uygulamalardır.  

İmplant Üstü Protezler
Bu tür protezler hem sabit hem de hareketli olarak hazırlanabilir. Hareketli olarak hazırlananlar ağız içerisinde diş olmadığı durumlarda yapılan total protezlere benzer bir türdür. Sabit olarak hazırlananlar ise bir veya birkaç dişe yapılan porselen kronlar olarak bilinmektedir.

Özellikle hareketli protez kullanan ve hareketli protezin tam protez türünü kullanan kişilerde protez diş yapıştırma işlemi çok önemlidir. Dişlerin düzgün yapıştırılması, çiğneme sırasında ortaya çıkabilecek problemlerin önüne geçer. 
Protez dişler, farklı diş protezi yapıştırıcıları kullanarak kolay bir şekilde yapıştırılabilir. Ancak bu noktada hekimin önerdiği ürünlerin kullanılması daha sağlıklıdır. Ayrıca diş fırçalama prosedürü bu durumda da çok önemlidir ve protezlerin günlük bakımının yapılması gerekir.

Ağız içerisinde diş eksikliği olan veya bütün dişlerini kaybetmiş olan kişilere uygulanabilir. Ağız ve çene yapısı 18 yaşına kadar gelişmeye devam ettiğinden 18 yaş altı kişilere uygulanması önerilmez. 18 yaş ve üstü kişilere yapılır.

Protezlerin ömrü kişinin kullanımına, ağız ve diş hijyenine verdiği öneme bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak genellikle yaklaşık 15 ve 20 yıl gibi bir süre ile kullanılabilir.

İlk aşamada diş etlerini acıtabilir veya yara yapabilir. Ayrıca doğal dişlere baskı uygulayabilirken ağrı ya da hassasiyet durumu ortaya çıkabilir.

Diş hekimleri protezlerin genellikle gece takılmamasını ve dokuların dinlenmesini önermektedir.